Obrusy i serwetki zaliczane są do bielizny hotelowej tak samo jak pościele, prześcieradła czy poduszki. Należy o nie dbać w takim samym stopniu, jak o pozostałą bieliznę hotelową. Dzisiaj omawiamy to, jak prać obrusy i serwetki pod względem opłacalności dla hotelarstwa.
Lepiej wybrać pranie dla hoteli, jako outsourcing w pralni zewnętrznej, czy wykonać je samodzielnie? Czy jest sens tworzyć pralnie hotelową?
Pranie dla hoteli mierzone w kilogramach bielizny hotelowej – czyli zanim podejmiesz decyzję, dobrze oszacuj kilogramy
Tak naprawdę pierwszym pytaniem, które pojawia się przy planowaniu kosztów hotelu w tym obszarze, jest określenie ilości generowanego prania oraz kosztu usługi pralniczej. Wbrew przekonaniom wielu początkujących hotelarzy, nie jest to łatwe zadanie. Nie da się niczego określić dokładnie i z precyzją co do jednej sztuki, czy kilograma. Można jedynie oszacować.
Standard każdego hotelu determinuje asortyment, w który wyposażone są pokoje hotelowe. W tym artykule zajmiemy się jedynie obrusami i serwetkami dla części gastronomicznej i innych pomieszczeń, w których znajdują się obrusy i serwetki.
Do oszacowania kosztów ważne jest określenie polityki częstotliwości zmian obrusów i serwetek w poszczególnych pomieszczeniach i salach. Z kolei częstotliwość wymian zależna jest od wielkości hotelu i serwowanej jakości (3, 4, 5 gwiazdek). Po oszacowaniu zapotrzebowania i ilości generowanego prania, można przejść do rozpatrywania pod kątem outsourcingu prania, lub prania w pralni hotelowej.
Pranie dla hoteli we własnej pralni, czy korzystanie z usług pralni dla firm?
Jeżeli chcesz mieć samodzielną pralnię hotelową, należy zaplanować osobne pomieszczenie o odpowiedniej wysokości. Do tego dochodzi jeszcze zakup urządzeń, narzędzia, doprowadzenie kanalizy.Odpowiednia komunikacja ciągów, a także pomieszczenia techniczne (uzdatnianie wody, doprowadzenie sprężonego powietrza). Dodatkowo należy policzyć koszty stworzenia stanowiska pracy. Kolejna rzecz przy pralni hotelowej, to ponoszenie dużego ciężaru organizacyjnego, jaki wiąże się z takim przedsięwzięciem. Należy również pamiętać, że przygotowanie takiej pralni hotelowej wiąże się z koniecznością posiadania minimum podstawowej wiedzy w zakresie prania dla hoteli.
Korzystanie z pralni dla hoteli znacznie ogranicza koszty hotelowe, koszty zatrudnienia pracownika, czy koszty remontowe, pozwolenia i dostosowywania pomieszczeń oraz zakupu niezbędnego sprzętu.
Jak prać obrusy i serwetki – podsumowanie
Ten akapit kierujemy do osób, które prowadzą niewielkie motele i hostele, a pranie wykonują we własnym zakresie.
W dzisiejszych czasach nie wszystkie obrusy są wykonane z bawełny lub lnu. Nowsze obrusy, czy serwetki mają zazwyczaj wszyte metki z symbolami prania. W przypadku starszych lub nieoznakowanych serwetek i obrusów, zawsze warto wybrać mało inwazyjny i delikatny program w pralce.
Wybierz program do 30 stopni z maksymalną ilością obrotów 600/min wirowania. Jeśli prowadzisz mały motelik, w którym masz maksymalnie 5 pokoi, to obrusy i serwetki możesz wyprać ręcznie. lub pranie ręczne.
Pamiętaj też, aby zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny i w miarę możliwości dostosować do niego rodzaj prania. Materiały, z których wykonane są obrusy i serwetki to najczęściej:
- bawełna,
- len,
- bambus,
- wiskoza,
- poliester,
- poliamid,
- adamaszek,
- koronka.
Podsumowując, jeśli prowadzisz średniej wielkości hotel i nie jesteś “sieciówką”, to rozwiązaniem, które będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne jest outsourcing prania. Czyli skorzystanie z usług prania dla hoteli, które oferują wyspecjalizowane pralnie takie jak np. Wash&Go.
W przypadku małego moteliku (do 10 pokoi) z powodzeniem możesz prać obrusy i serwetki we własnym zakresie.