Pralka automatyczna to obecnie nieodzowny element w chyba każdym domu. Mimo wszystko pralnie chemiczne nie narzekają na brak klientów. Wszystko za sprawą tego, że część rzeczy znacznie bezpieczniej jest oddać do pralni chemicznej niż prać w domu.

Po drugie rzeczy firmowe i ubrania pracownicze zawsze powinny być oddawane do pralni. Co lepiej oddać do pralni chemicznej i dlaczego ubrania pracownicze nie powinny być prane w domowej pralce? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Co lepiej oddać do pralni chemicznej?

Zacznijmy od domowego prania. Większość rzeczy standardowo wrzucamy do pralki, ustawiamy odpowiednią temperaturę, włączamy i suszymy. Należy jednak pamiętać, że niektóre rzeczy wymagają specjalnego traktowania, a nawet niewielka różnica w temperaturze może wpłynąć na jakość tkanin. Przykładem może być mieszanie jedwabiu z dżinsem, to zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Część z nas nie zwraca również uwagi na informacje dołączone na metce ubrania, a coraz więcej tkanin przeznaczonych jest do prania na sucho.

Dlaczego pranie powierzyć specjalistom i dlaczego pralnia chemiczna to najlepsze miejsce na pranie odzieży roboczej, czy pościeli hotelowej?

Eleganckie ubrania

Garnitury, marynarki, czy smokingi wymagają specjalnego traktowania. A pranie ich na mokro znacznie wpływa na trwałość materiału, a także jego odporność. Oddając te rzeczy do pralni chemicznej, unikniesz skurczenia się ubrań, utraty trwałości i jakości materiału, a także zagnieceń trudnych do wypracowania. Ponadto do pralni chemicznej powinniśmy oddawać wszystkie ubrania, które według metki przeznaczone są do prania na sucho. A także wszystkie rzeczy, które wymagają specjalnego traktowania. Czyli eleganckie suknie, rzeczy z tiulu, haftowane bluzki i sukienki z koronkami. Również wszelkie ciuchy, które zaliczamy do tytułu wieczorowych i eleganckich.

Płaszcze i kurtki

Wszelkie płaszcze i kurtki, a nawet kurtki pracownicze powinny być oddawane do czyszczenia w pralni chemicznej. Po pierwsze najczęściej wykonane są z materiałów, które nie nadają się do prania w pralce, lub wypełnienie ubrania uniemożliwia proces prania w domowej pralce. Co więcej, oddanie kurtki i płaszcza do pralni chemicznej gwarantuję ci, że ubrania zostaną odpowiednio zakonserwowane i utrzymają swoje właściwości przez długi czas. Natomiast jeśli chodzi o pranie odzieży roboczej (tutaj dokładnie kurtek pracowniczych), to te ze względu na swoje specjalne właściwości są szczególnie narażone na ich utratę przy zwykłym praniu.

Zasłony, obrusy, poduszki i koce – pościel hotelowa

Pranie zasłon w domowej pralce nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze mogą się skurczyć, po drugie pognieść, a po trzecie po prostu nie zmieszczą się do pralki. Tak samo wszelkie koce, narzuty i ozdobne poduszki wymagają specjalnego traktowania i odpowiedniego procesu prania, aby się nie zniszczyły. To samo tyczy się pościeli hotelowej, która nie powinna być prana w domowej pralce nie tylko ze względu na higienę, ale przede wszystkim na przepisy sanepidu. A także fakt, że w pralni zostaną wyprane w odpowiednim programie. Przy użyciu specjalistycznych środków, dodatkowo zdezynfekowane i zabezpieczone. A także poddane procesowi maglowania, który dodatkowo sprawi, że pościel hotelowa będzie pozbawiona wszelkich bakterii i drobnoustrojów. A co za tym idzie bezpieczna dla wszystkich gości, a szczególności alergików.

Pranie ubrań trudnych, czy tych wymagających specjalistycznego podejścia zawsze powinno powierzyć się pralni chemicznej. A przede wszystkim, jeśli chodzi o ubrania pracownicze, czy pościel hotelową to lepiej oddać je do pralni chemicznej i zapewnić sobie ciągłość dostępu do świeżych i wyprasowane kompletów ubrań i pościeli. A także ze względu na wskazania sanepidu, który jasno określa, że rzeczy pracownicze, czy hotelowe komplety nie powinny być prane w domowych pralkach ze względu na higienę.