Masz niewielki motel, lub hostel? Zastanawiasz się, czy firanki prać w domu we własnym zakresie, czy oddać do pralni?

Co bardziej Ci się opłaca? Czy jesteś w stanie wyprać firanki w domu, tak samo dobrze, jak robią to w pralni?

Pranie firan w domu, czy to dobry pomysł?

Jeśli prowadzisz niewielki hostel lub motelik, w którym znajduje się tylko kilka pokoi, to pranie firan w domu nie jest złym rozwiązaniem. Natomiast będzie to czasochłonne, ponieważ każdą z firan należałoby najpierw namoczyć w letniej wodzie. A dopiero na drugi dzień przystąpić do prania właściwego w specjalnych środkach przeznaczonych do firan.

Nie polecamy jednak tego rozwiązania, ponieważ jako właściciel nawet małego obiekt noclegowy możesz lepiej spożytkować czas przeznaczony na pranie firan. Suszenie ich i przygotowanie do powieszenia. W warunkach domowych nie jesteś w stanie wyprać ich tak dokładnie, jak w pralni chemicznej.

Ponadto, aby firany były wyprane dobrze, nie uszkodziły się ani nie pogniotły, trzeba by było wyprać każdą z osobna w domowej pralce. Ze względu na ograniczenia wielkości bębna i jego pojemności. Jeżeli naprawdę uważasz, że możesz sobie na to pozwolić pod względem czasu i zakupu specjalnych środków do prania firan to pamiętaj, że firany prać najlepiej 30 lub 40 stopniach. Oczywiście zależnie od zaleceń producenta lub zgodnie z tym, co znajduje się na metce.

Mimo wszystko pranie firan samemu nie jest dobre. Ponieważ przenosisz kurz i osadzony brud z firan, które wiszą w pokojach, gdzie przebywają różni ludzie do domowej pralki. Nie, to nie jest dobre, ani higieniczne. Poza tym kolejny argument, który przemawia za tym, aby skorzystać z usług pralni chemicznej do prania firan to po prostu finanse. Taniej wyjdzie ci oddanie firan czy zasłon do pralni chemicznej, niż pranie ich w domowych warunkach i zakup profesjonalnych środków do prania firan.

Pranie firanek w pralni

Pranie firan najlepiej powierzyć specjalistom, ponieważ mają oni dostęp do nowoczesnych rozwiązań. Dedykowanych produktów do prania firan, a także specjalistycznych maszyn i programów pralniczych, które spiorą nawet największy brud z firanek, a nie zniszczą materiału. Druga rzecz to fakt, że w pralni chemicznej jesteś w stanie wyprać więcej kompletów firan, niż w domowej pralce. A także masz pewność, że firanki nie zostaną zafarbowane.

Co więcej, często w pralniach możesz skorzystać z dodatkowej usługi, jaką jest wybielanie firanek i ich prasowanie. Dzięki temu okna w pokojach gościnnych zawsze będą wyglądały świeżo, a Goście będą zadowoleni, że ich pokój jest czysty w każdym calu, biorąc pod uwagę nawet firanki.

Jak często prać firany?

Czy zdarzyło ci się kiedyś korzystać z usług noclegowych i spać w pokoju, w którym kurz było czuć w powietrzu, a firanki nie prezentowały się najlepiej? To całkiem możliwe a wynika to z tego, że często właściciele po prostu nie wiedzą, w jakich odstępach należy prać firanki czy zasłony w pokojach noclegowych. Należy pamiętać, że nawet jeśli firanki wydają się czyste, to osiada na nich kurz i inne drobnoustroje, które wyraźnie wpływają na uczucie świeżości w pokoju. Nawet wtedy, kiedy będzie on idealnie posprzątany.

Co więcej, jeśli nie masz wydzielonych pokoi osobno dla osób palących i niepalących. To po każdej osobie, która deklaruje, że jest palaczem, firanki powinny zostać zmienione na świeże. A te ściągnięte wyprane w trybie natychmiastowym, aby nie nasiąknęły dymem papierosowym. Regularne pranie firanek powinno odbywać się co najmniej raz na tydzień lub półtora tygodnia. A także w zależności od częstotliwości odbywania się noclegów, czy usytuowania okien. Pamiętaj jeśli okna w pokoju wychodzą na ulicę, to takie firanki należy prać znacznie częściej niż w innych pomieszczeniach. Ze względu na osadzający się na nich kurz z zewnątrz.