Czy pralnie samoobsługowe mają jeszcze rację bytu? Czy warto wchodzić w ten biznes i otworzyć swoją pralnię? A jeśli tak, to od czego zacząć i jak otworzyć własną pralnię?

Pralnia jako żyła złota?

Wydaje się, że założenie własnej pralni po pierwsze jest stosunkowo prostym przedsięwzięciem, a po drugie bardzo opłacalnym. Czy rzeczywiście jeszcze opłaca się inwestować i otwierać własną pralnię? Odpowiedź będzie jedna i bardzo uwielbiana przez wszystkich, którzy oczekują konkretów. Mianowicie, to zależy. Zależy od bardzo wielu czynników i sytuacji rynkowej. Jeśli oczekujesz szybkiego zwrotu z inwestycji i niebotycznych zarobków zaraz po otwarciu restauracji, to zdecydowanie odradzamy Ci taki krok. Dobrze rozplanowana pralnia samoobsługowa rzeczywiście może przynosić zyski, jednak zwrot z reguły następuje po 3 latach. W jednostkowych przypadkach na rynku można odnotować zwrot z inwestycji po kilku miesiącach. Dlatego, jeśli poważnie myślisz o pralni, jako o biznesie to trzeba się nastawić po pierwsze na wkład finansowy, a po drugie na cierpliwość w oczekiwaniu zysków.

Jak otworzyć pralnię i na co się przygotować?

Pierwsze kroki to rozeznanie się na rynku pralniczym. Sprawdź swoją potencjalną konkurencję, lokalizację i popyt na usługi. Jeśli upewnisz się, że to na pewno dobry pomysł, to należy przystąpić do przygotowania biznesplanu. Kolejny krok nie różni się niczym od każdego biznesu, mianowicie należy założyć działalność gospodarczą z odpowiednim PKD. Potem już należy uzbroić się w cierpliwość i dużo energii. To czas, w którym trzeba zadbać o znalezienie bardzo dobrej lokalizacji dla pralni i odpowiedniego lokalu. Kolejne kroki to projekt lokalu, dobór urządzeń. Podczas trwania remontu, czy przygotowywania lokalu pod pralnię możesz zająć się zadbaniem o stronę marketingową. Czyli poczynić kroki w kierunku działań marketingowych, zadbać o przejrzystą i prostą stronę Internetową informującą o usługach, cenach i lokalizacji. Oczywiście to nie wszystko, bo wiele spraw wyjdzie po drodze. Przykładowo dobór detergentów do prania i hurtowni, czy sposób i godziny działania pralni samoobsługowej. Następnie nie pozostaje nic innego, jak dbanie o klientów i czekanie na zwrot z inwestycji.

Jak otworzyć pralnię, czyli o czym musisz pamiętać?

Poniższe informacje niech staną się dla Ciebie pigułką wiedzy, z której możesz skorzystać podczas otwierania pralni.

  • Lokalizacja – najlepiej w ciągu komunikacyjnym i miejscu z łatwym dojazdem, często uczęszczanym.
  • Powierzchnia lokalu – minimum 40m2. Lepiej jednak, aby była większa optymalnie 50-60m2.
  • Dobry sprzęt, który będzie służył latami – musi być odporny na eksploatację.
  • Dobre detergenty, najlepiej antyalergiczne.
  • Komunikacja w Internecie (strona internetowa, social media).
  • Podczas prosperowania pralni pomyśl nad czymś ekstra, co wyróżni Cię na tle konkurencji.

Chociaż pralnia samoobsługowa to pominięcie kosztów pracowniczych, to warto zastanowić się nad dodatkowymi usługami, które będą wykonywane już przez zatrudnioną osobę np. prasowanie. Warto też dać klientom coś ekstra. Program rabatowy lub lojalnościowy na pewno będzie dobrą zachętą do skorzystania z usług pralni.