Zajmujesz się wynajmem krótkoterminowym apartamentów? Zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne, pranie, czy sprzątanie samemu lub wynajem serwisu sprzątającego? Dzisiaj sprawdzamy, co jest lepsze i bardziej opłacalne dla Ciebie!

Pranie i maglowanie samodzielnie? Czy jest sens?

Sens podejmowania działań, które zapewniają Twoim gościom wizytę w czystym i higienicznym apartamencie, zawsze ma rację bytu. Jednak tutaj nie chodzi o sens sam w sobie, a o Twój czas i koszty. Jeśli jest to niewielki apartament, a na jego sprzątanie nie poświęcisz więcej niż dwie godziny łącznie z przygotowaniem świeżego zestawu pościeli, to jak najbardziej jest to wykonalne i oczywiście opłacalne. Jednak jeśli masz kilka apartamentów w tym mniejsze i większe, to ciężko już samemu zadbać o to, aby każdy z nich był idealnie przygotowany na wizyty gości. Co więcej, nie zawsze ma się miejsce i sprzęt, aby prać duże ilości pościeli i ręczników. Nie wspominamy już tutaj nawet o maglowaniu, bo to byłyby dla Ciebie dodatkowe koszty zakupy. Sama maglownica to koszt około 6000 zł. Do tego dochodzi jeszcze koszt zakupu pralki, suszarki, profesjonalnych detergentów i oczywiście Twój czas. W takiej sytuacji skorzystanie z usług pralni wydaje się dla Ciebie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Wynajem serwisu sprzątającego z praniem, czy oddanie rzeczy do pralni? Co się bardziej opłaca? Serwis sprzątający z praniem?

Teoretycznie bardziej opłacalną opcją wydaje się wynajem serwisu sprzątającego, który dodatkowo zajmuje się praniem, maglowaniem i prasowaniem pościeli, czy ręczników. Jest to jednak dość powszechne i zarazem błędne przekonanie, ponieważ mało Które firmy sprzątające zajmują się maglowaniem. A jeśli już wykonują usługi prania i prasowania to za dodatkową opłatą, która znacząco może wpłynąć na ceny wynajmu apartamentu. Co z kolei może przyczynić się do mniejszej ilości gości. Dlaczego jest to błędne przekonanie? Ponieważ twoja świadomość podpowiada ci, że jednoczesne korzystanie z usług serwisu sprzątającego i oddawanie rzeczy do pralni będzie generowało podwójne koszty. Co oczywiście nie do końca jest prawdą. Pralnie często mają atrakcyjne ceny przy długotrwałej współpracy, a także szereg dodatkowych usług, które wpłyną na terminowość wymiany pościeli na świeże komplety.

Koszty również możemy porównać. Przyjmijmy, średnie rynkowe ceny za usługi sprzątania z forów internetowych. Kwoty oscylują w przedziale od 150 do 200 złotych za apartament. Gdyby dodatkowo dołożyć do tego pranie z maglowaniem, to koszt wzrósłby do około 350, 450 złotych. Natomiast w przypadku usług pralni, chociaż ceny mogą się różnić między sobą, to średnio za kilogram prania kwota wynosi od 7 do 15 zł. Wyciągając średnią z podanych dwóch kwot, wychodzi około 11 zł za kilogram prania. Biorąc pod uwagę fakt, że jedna osoba podczas sprzątania nie będzie w stanie wyprać i wyprasować więcej niż 15 kg, to korzystanie z usług pralni jest uzasadnione i bardziej opłacalne.