Utarło się, że garnitur jest symbolem elegancji i klasy. Dzisiaj jednak nie możemy patrzeć na garnitur przez pryzmat mężczyzn, bo przecież istnieją równie eleganckie damskie garnitury. Czy te damskie również kojarzą nam się z elegancją i klasą? Oczywiście! Dlatego inwestycja w garnitur z dobrej jakości składem to dobrze wydane pieniądze. Jeśli do tego dołożymy odpowiednią pielęgnację, to będzie to zakup na lata. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, czy czyszczenie garnituru zlecić profesjonalistom, czy zrobić to samemu? I kiedy tak naprawdę trzeba oddać garnitur do pralni chemicznej?

Czyszczenie garnituru – czy to zawsze jest dobry pomysł?

Możesz się zdziwić, bo pisaliśmy wyżej o odpowiedniej pielęgnacji garnituru, a teraz okazuje się, że nie powinno się czyścić garnituru po każdym noszeniu. Jednak to prawda i właśnie o pielęgnację tutaj chodzi. Dlaczego czyszczenie garnituru po każdym noszeniu jest złym pomysłem?

Czyszczenie garnituru z naturalnych tkanin nie powinno być częstym zabiegiem. Szczególnie jeśli jest to garnitur wykonany z wełny lub lnu. Wełna jest samoczyszcząca i nie ma zapachu. Kreatyna w wełnie działa antybakteryjnie i zapobiega niepożądanym zapachom. Jeśli potrzebujesz odświeżyć garnitur, to wystarczy do tego użyć żelazka parowego. Oczywiście musisz pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Natomiast, jeśli garnitur wymaga większej ingerencji, bo jest brudny, to należy go oddać do pralni chemicznej. Standardowo, jeśli nosisz garnitur codziennie, to raz w miesiącu lub raz na dwa należy go oddać do pralni. W innym wypadku nie ma takiej potrzeby, aby często czyścić garnitur w pralni chemicznej.

Kiedy na pewno musisz oddać garnitur do pralni chemicznej?

Najczęściej w przypadku Panów, to oczywiście ślub lub jakieś ważne spotkanie biznesowe. Świadomość nałożenia garnituru odebranego prosto z pralni z pewnością doda pewności siebie w takich sytuacjach. Jeśli dużo podróżujesz i głównie są to wyjazdy służbowe, to zalecamy, aby oddać garnitur do czyszczenia po każdym takim wyjeździe. Pamiętaj też, że o Twojej prezencji nie świadczy sam garnitur, a również czysta i wyprasowana koszula, czy schludnie wyglądające i wypastowane obuwie. Dopiero całość gwarantuje Ci profesjonalny wygląd i wzbudzi w innych zaufanie względem Twojej osoby. Możesz mieć najlepszy i najdroższy garnitur, ale jeśli ubierzesz do niego pogniecioną koszulę, to cała magia eleganckiego wizerunku zniknie. Dlatego oprócz pielęgnacji garnituru nie zapominaj o detalach, a także o kulturze i zachowaniu adekwatnym do miejsca i sytuacji, w której się znajdujesz.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której nie powinieneś zapominać. Spodnie wymagają częstszego czyszczenia, niż marynarki! To wydaje się oczywiste, ale woli o tym wspomnieć. Marynarkę można odświeżyć, koszule z reguły pierze się najczęściej i na pewno nie masz tylko jednej koszuli w swojej garderobie. Natomiast spodnie najczęściej kupuje się w zestawie razem z marynarką. Właśnie w tym momencie zapominamy, że to element, w który powinniśmy zaopatrzyć się podwójnie. Dobrze Ci radzimy! Podczas zakupu garnituru zamiast jednej pary spodni w zestawie, dobierz drugą identyczną. Co ważniejsze, przy częstym używaniu marynarki ubieraj raz jedną parę spodni, a raz drugą. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnej różnicy w kolorze, która jest częścią etapu zużywania się ubrań. To również ważne w przypadku czyszczenia garnituru w pralni chemicznej. Na koniec pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie pralnia zajmuje się czyszczeniem garnituru, a jeśli dodatkowo w ofercie będzie miała środki pielęgnujące tkaniny, skorzystaj z niej. Przedłużysz w ten sposób żywotność ubrań, a jeśli naprawdę będzie o garnitur dbać, to posłuży Ci przez długie lata.