Prowadzisz własną firmę? Zatrudniasz ludzi? Zastanawiasz się, co możesz oddać do pralni, jako odzież pracowniczą i jak wygląda ekwiwalent za pranie odzieży pracowniczej? Pralnia dla firm przyjmuje różną odzież, często nie tylko firmową, jednak jeśli chcesz oddać ubrania do pralni, to najpierw przeczytaj, co możesz oddać i z czego później się rozliczyć. Nie wszystko, co nosisz w pracy, będzie uznane za odzież firmową!

Pralnia dla firm, czy ekwiwalent? Co przewiduje KP?

Jeśli zatrudniasz pracowników i specyfika pracy wymaga noszenia odzieży roboczej, to jako pracodawca masz obowiązek zapewnić pracownikowi stosowne ubranie i wypłacić ekwiwalent na pranie odzieży roboczej, jeśli nie będziesz korzystać z usług pralni dla firm i kwestię dbałości o uniform zostawisz pracownikom. Co więcej, nie jest to dla Ciebie zła informacja, bo ekwiwalent na pranie może stanowić Twoje koszty uzyskania przychodu. Jest to określone w art. 237 Kodeksu Pracy. Jeśli jesteś ciekaw jego treści, to zachęcamy Cię do wyszukania ich w Internecie. Ogólnie art. 237 traktuje o Twoich obowiązkach względem ubioru pracowniczego i wymogów, a także o warunkach wypłacania ekwiwalentu. Pamiętaj również, że wypłata ekwiwalentu również należy do Twoich obowiązków

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że istnieją wyjątki, w których nie możesz wypłacać ekwiwalentu, a Twoim obowiązkiem jest skorzystanie z usług pralni dla firm lub specjalistycznej firmy zajmującej się praniem odzieży w niżej opisanych sytuacjach. Według Kodeksu odzież i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu: środkami chemicznymi, promieniotwórczymi, materiałami biologicznymi i zakaźnymi, muszą być przechowywane wyłącznie w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Powierzenie pracownikowi ich prania, konserwacji, odpylania i odkażania, jest niedopuszczalne

Co możesz oddać do pralni dla firm, jako odzież pracowniczą?

Wygląd odzieży pracowniczej, a raczej wymogi są jasno określone. Ubrania muszą być wykorzystywane tylko i wyłącznie podczas wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Natomiast garnitur, sukienki, czy ubrania wizytowe uznawane jako reprezentacyjne w firmie, niestety nie są uznawane za uniform roboczy. Dlaczego? Ponieważ można je również nosić w celach prywatnych. Oczywiście możesz te rzeczy oddać do pralni, jednak nie możesz odpisać czyszczenia ubrań, jako kosztów uzyskania przychodu z tytułu czyszczenia ubrań roboczych. Pamiętaj jednak, że również odzież robocza reklamowa ma ścisłe wymogi co do odpisania jej jako koszty uzyskania przychodu. Małe logo na koszulce nie wystarczy, aby można było wrzucić pranie takich ubrań w koszty.

Co jeszcze możesz oddać do pralni?

Nie tylko odzież roboczą możesz oddać do pralni. Oczywiście każda pralnia dla firm ma swoją własną ofertę skierowaną do przedsiębiorców, jednak z reguły są to usługi takie jak: pranie pościeli, obrusów, zasłon, ręczniki, pościele, czy pokrowce na krzesła. Żeby wiedzieć, co dokładnie możesz oddać do pralni przeznaczonej dla firm, to powinieneś zorientować się w ofercie kilku pralni w swojej okolicy. Analiza oferty i cenników z pewnością ułatwi Ci wybór. Usługą, którą powinieneś również brać pod uwagę, jest możliwość odbioru prania przez pralnię z siedziby firmy i po wykonaniu prania dowiezienie jej. Pamiętaj, aby rzeczy do prania były odpowiednio przygotowane przed oddaniem ich do pralni. W dobrym geście jest ich posegregowanie na kategorie i spakowanie w specjalne worki lub opakowania służące do transportu prania.