Masz wypożyczalnie sukien ślubnych, a może zajmujesz się sprzedażą używanych sukien ślubnych? Każda suknia zasługuje na dbałość i pielęgnacje, a każda panna młoda na to, by czuć się w niej wyjątkowo. Ta wyjątkowość to nie tylko fason sukni i dopasowanie jej do panny młodej, ale również czystość i nienaganny stan sukni. Jak prać suknie ślubne i czy pranie sukien ślubnych w pralni to dobry pomysł?

Czy oddać suknie ślubną do pralni?

Większość wypożyczalni sukien ślubnych prosi, aby suknia wróciła w takim stanie, w jakim została wypożyczona. Oczywiste jest to, że zdarzają się sytuacje, w których nie da się uniknąć zabrudzenia sukni, o drobnych zniszczeniach już nie wspominamy. Jednak również te wypożyczalnie mają w regulaminie zapis, że proszą, aby nie prać wypożyczonych sukien na własną rękę. Co oczywiście jest zrozumiałe, bo nieumiejętne obchodzenie się z tak delikatnym materiałem, z jakiego są szyte suknie, może je po prostu zniszczyć.

Na sukniach ślubnych najczęściej mamy do czynienia z trudnymi plamami i zabrudzeniami; błoto, kurz, kosmetyki, rozlane napoje, czy nawet pasta do butów (zależnie od długości sukni ślubnej). Usunięcie takich plam najlepiej zlecić profesjonalnej pralni, ponieważ będzie mogła dobrać odpowiednie detergenty i procesy pralnicze do materiału, z jakiego wykonana jest suknia. Jeśli suknia jest bogato zdobiona, to można zastanowić się nad czyszczeniem punktowym, jeśli zabrudzenie nie jest bardzo rozległe. Takie usługi również znajdują się w ofertach pralni.

Czy pralnia może odmówić przyjęcia sukni ślubnej do prania?

Jest to zależne od indywidualnego regulaminu danej pralni, jednak istnieje taka możliwość. Z reguły z odmową prania sukien ślubnych można się spotkać w sytuacji, kiedy istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia sukni podczas prania np. suknia uszyta jest z materiałów, gdzie każdy z nich powinien zostać poddany innemu procesowi prania, jest bogato zdobiona, ale ozdoby są do niej przyklejone, a nie przyszyte i również wtedy, kiedy ok. 80% sukni stanowią korale, koraliki, kryształki, czy inne wrażliwie ozdoby.

To czy suknia może zostać wyprana, czy nie ocenia specjalista w pralni, badając materiał, fason sukni, sposób mocowania ozdób, czy samą budowę sukni. Możesz spotkać się także z sytuacją, kiedy pralnia przyjmie ryzykowną suknię, jednak z zastrzeżeniem, że nie ponosi odpowiedzialności za jej uszkodzenie podczas procesu prania. Uważamy jednak, że nie powinnaś się zniechęcać, a zanim oddasz suknie do pralni sprawdzić przynajmniej kilka dostępnych pralni w Twojej okolicy. Wykwalifikowani specjaliści, chociaż mogą prosić o klauzulę zniesienia odpowiedzialności za uszkodzenia, to z pewnością dołożą wszelkich starań, aby suknia została w jednym kawałku i była czysta, gotowa na następną pannę młodą. W renomowanych pralniach świadczących usługi prania sukien ślubnych jest przyjmowane ok. 95% sukien i są wyprane bez żadnych uszkodzeń. Warto również polegać na rekomendacjach.

Jakie są koszty i czas oczekiwania na zwrot sukni?

Cennik pralni może się różnić, szczególnie jeśli będzie to usługa rozdzielona na pranie indywidualne, czy usługi prania dla firm. W tym drugim przypadku zazwyczaj są one ustalane indywidualnie i zależne od ilości prania i częstotliwości, z jaką usługa ma być wykonywana. W przypadku osób prywatnych koszty również są różne, bo wahają się od 150 do 300 zł. Jednak tutaj również pranie sukien ślubnych jest wyceniane przez wzgląd na materiał, ryzyko prania, czy ilość zdobień i oczywiście ilość i rodzaj plam, czy zabrudzeń.

Pranie sukien ślubnych trwa z reguły od do 7 dni roboczych. Jednak czas ten również może być różny i zależny od danej pralni i dostępnych procesów pralniczych. Przy oddawaniu sukni ślubnej do pralni, należy również zwrócić uwagę, czy w ofercie wliczone jest profesjonalne formowanie sukni do stanu pierwotnego i jej konserwacja.