Czyszczenie odzieży i pranie jej w pralni wodnej, czy chemicznej wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych. Głównie dlatego, (pomijając wiedzę specjalistów w pralni) oddajemy rzeczy do prania, z którymi nie uporamy się w domowych warunkach. Jesteś ciekawy, jakiej chemii używają pralnie? A może potrzebujesz porady, bo myślisz o otworzeniu pralni? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o chemii używanej w pralni.

Chemia do prania – co jest potrzebne?

Ilość środków zależy od różnorodności usług, jakie są oferowane. Ponadto należy mieć również na uwadze potrzeby klienta w tym osoby z wrażliwą skórą lub jej chorobami, a także alergików. Takie podejście sprawi, że klient chętnie będzie korzystał z usług takiej pralni i będzie ją polecał innym. Dlatego wśród chemii do prania, przydadzą Ci się środki piorące delikatne i antyalergiczne, co ważne w pralniach dla firm, to takie środki powinny być używane, szczególnie jeśli pościel do pralni oddają żłobki i placówki zajmujące się opieką nad dziećmi.

Kolejna chemia to uniwersalne płyny do prania wstępnego i właściwego. Proszki, odtłuszczacze, odplamiacze, dedykowane środki do usuwania konkretnej grupy zabrudzeń, a także środki wspomagające. Część grupy środków chemicznych, jakich używa się w pralniach, stanowią również preparaty i środki konserwujące tkaniny i odświeżające ich wygląd.

Środki chemiczne z podziałem na grupy

Używane w pralniach środki chemiczne możemy podzielić na grupy według ich użycia. Pamiętaj również, że używana chemia musi być adekwatna do profilu pralni (pralnia chemiczna/pralnia wodna). Wymienimy *cztery podstawowe grupy środków chemicznych i są to:

  • zapieracze,
  • wspomagacze,
  • odplamiacze,
  • chemia do prania specjalistyczna.

W skład grupy zapieraczy wchodzą uniwersalne płyny do wstępnego usuwania plam i zabrudzeń, środki do wstępnego odplamiania (szczotkowanie lub natrysk). Odplamiacze do wstępnego odplamiania w tetrachloroetylenie, a także szereg detergentów przeznaczonych do używania z rozpuszczalnikami chlorowymi. Wspomagacze to natomiast wszystkie środki chemiczne o wzmocnionej sile czyszczącej mające właściwości antystatyczne, zapachowe i odświeżające. Ponadto w tej grupie znajdą się również środki przeznaczone do rozpuszczalników chlorowych, a także środki z właściwościami dezynfekującymi.

Grupa odplamiaczy to dedykowane środki ekologiczne, enzymatyczne lub tenzydowe do konkretnego rodzaju plam lub uniwersalne odplamiacze do mniej opornych zabrudzeń. Chemia do prania obejmuje w tej kategorii odplamiacze punktowe, do tłustych plam, plam barwnikowych, czy białkowych. Chemia do prania specjalistyczna to grupa środków, w których znajdują się impregnaty do odzieży, preparaty zabezpieczające, ale także środki stabilizujące, czy preparaty do czyszczenia bębna. Wśród impregnatów do odzieży możemy jeszcze przypisać środki do konkretnego rodzaju odzieży pod względem materiału wykonania. Warto również wspomnieć o apreturze, w której stosuje się środki chemiczne do uszlachetniania materiału i wzmacniania właściwości tkanin.

Jak widzisz dobór odpowiedniej chemii do prania, w dużej mierze zależny jest od procesów pralniczych i usług oferowanych przez daną pralnię, a także od rodzaju prania, jaki oferuje pralnia. Jeśli zamierzasz otworzyć własną pralnię, to wszystkie środki, które zostały wymienione w treści, mogą okazać się niezbędne do jej funkcjonowania.

*podział dotyczy chemii do czyszczenia chemicznego