Jeśli masz hotel, hostel lub motel z pewnością nieraz zastanawiałeś się, co jest bardziej opłacalne – własna pralnia, czy korzystanie z usług pralni dla firm. Dzisiaj pokrótce przedstawimy Ci, dlaczego warto korzystać z pralni i co zyskujesz wybierając usługi dla firm.

Pralnia wewnątrz obiektu – czy to dobry pomysł?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wybór tego, czy wolisz oddawać rzeczy do pralni, czy prać samemu nie jest łatwy. Każdy z nich jest inwestycją. Sprawdź, co musisz wziąć pod uwagę, jeśli chciałbyś mieć pralnie wewnątrz swojego obiektu.

Oczywiście pierwszy aspekt to możliwości finansowe, ilości generowanego prania, czy rzeczywista potrzeba korzystania z takiej pralni. Ponadto dochodzą takie niuanse, jak wielkość pomieszczenia, doprowadzenie wody, zgoda i akceptacja sanepidu, czy wyposażenie. Drugą istotną kwestią, która również ma wpływ na finanse jest stworzenie nowego stanowiska pracy i utrzymanie pracownika. To generuje kolejne koszty. Co jeszcze czeka Cię, jeśli postanowisz mieć pralnię w hotelu?

 • Zakup odpowiedniej chemii i detergentów do prania.
 • Wyposażenie, czyli stoły do prasowania, suszarki, pralki, żelazka, specjalne kosze na pranie, czy wózki transportowe.
 • Zwiększenie kosztów wodno-kanalizacyjnych.
 • Utrzymanie jakości prania i nadzór nad procesami pralniczymi.
 • Ewentualny serwis urządzeń.

To kilka aspektów, które wiążą się z urządzeniem pralni w hotelu. Naszym zdaniem, jeśli nie posiadasz sieci hoteli w każdym polskim mieście lub przynajmniej obiekt nie obsługuje jednocześnie setek, czy kilkuset gości to pralnia wewnątrz obiektu jest zbędna i generowałaby niepotrzebne koszty.

Dlaczego korzystanie z pralni dla firm jest korzystne?

Tak, jak wspominaliśmy jeśli nie obsługujesz tysięcy gości jednocześnie, to wybór pralni dla hotelu będzie korzystniejszy praktycznie pod każdym względem. Zyskujesz między innymi;

 • Odbiór i dowóz pościeli.
 • Rabaty i profity, przy długofalowej współpracy.
 • Nie musisz martwić się o nadzór procesów pralniczych.
 • Jeśli wybierzesz dobrą pralnię, to profesjonalną obsługę masz gwarantowaną.
 • Oszczędzasz pieniądze, a nawet dużo pieniędzy. Brak pracownika, którego musisz utrzymać, brak dodatkowych opłat za wodę, detergenty itd.
 • Często, pranie dla hoteli dostępne jest z maglowaniem.
 • Pralnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i coraz częściej dopasowują swoje usługi pod klienta, a także mają elastyczne godziny dowozów i odbiorów prania.

Oczywiście tych mniej bądź bardziej istotnych zalet moglibyśmy wymienić jeszcze sporo. Uważamy jednak, że w tym przypadku profesjonalizm i oszczędność obronią się same.

Czy korzystanie z usług pralni jest opłacalne?

Chcielibyśmy jednogłośnie stwierdzić, że tak i na tym koniec. Jednak tak, jak napisaliśmy wyżej jest to zależne od wielkości hotelu i tego, ile prania generuje. Z czystym sumieniem jednak możemy napisać, że to świetny pomysł dla mniejszych hoteli, hosteli, czy noclegowni. Sam przyznasz, drogi czytelniku, że wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych dla mniejszego obiektu, na początku działalności to mało rozsądne posunięcie. Natomiast korzystanie z usług pralni dla ogromnych hoteli, czy sieci hoteli byłoby raczej mało opłacalne.