Z pralni dla firm w większości korzystają hotele, motele i firmy, które generują duże ilości rzeczy do prania. Czy korzystanie z pralni opłaca się żłobkom i czy to miejsce na takie pranie? A przede wszystkim, czy ejst to bezpieczne rozwiązanie? Sprawdźcie!

Czy pościel można oddać do pralni?

W żłobkach i placówkach opiekuńczych dla dzieci to głównie pościel jest asortymentem do prania, jednak obok pościeli mamy jeszcze koce, prześcieradła, śliniaki, czy pieluchy tetrowe (jeśli są używane). Czy oddanie ich do pralni jest dobrym pomysłem?

Jeśli masz pewność, że proces prania będzie dedykowany tylko zestawowi pościeli z placówki, a przede wszystkim, że będą to delikatne i antyalergiczne środki piorące, to oczywiście są pralnie dla firm, które przyjmują pościel ze żłobków czy innych placówek dla dzieci. Nie ma przeciwwskazań, żeby takie komplety oddać do pralni. Musisz jednak wziąć pod uwagę organizację odbioru i dostarczenia prania tak, aby nie wpływała ona na stan rzeczy dostępnych do użycia w placówce. Jednym słowem, żeby ich po prostu nie zabrakło. Drugi plus korzystania z pralni zewnętrznej jest taki, że często świadczą one również usługi prania odzieży pracowniczej, czy zabawek. Dzięki temu rozwiązaniu możesz korzystać z kompleksowych usług w jednym miejscu. Dodatkowo kurier odbierze pranie ze żłobka i dostarczy je świeże i uprane, a jeśli trzeba to nawet wymaglowane (należy sprawdzić ofertę wybranej pralni).

Czy oddawanie pościeli ze żłobka do pralni jest bezpieczne dla dzieci?

Każda pralnia zachowuje (przynajmniej powinna) należyte procedury i dba o bezpieczeństwo procesów pralniczych. Oddając pościel do prania, należy upewnić się jednak, czy oferowane detergenty do prania są w pełni odpowiednie dla dzieci i czy są antyalergiczne. Należy mieć tutaj na uwadze, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i ma większe skłonności do podrażnień niż skóra dorosłej osoby.

Czy żłobkom i placówkom opłaca się oddawać pościel do prania zewnętrznej pralni?

Zasada jest taka samo jak w przypadku hoteli. Zależy od wielkości placówki i liczby dzieci. Jeśli żłobek, czy przedszkole jest prywatne i uczęszcza do niego garstka dzieci, to uważamy, iż byłby to niepotrzebny wydatek. Same koszty prania nie byłyby duże, jednak wiązałoby się to z zapewnieniem dodatkowej pościeli. Większe placówki dysponują większymi zasobami.

Jeśli prowadzisz taką placówkę albo nosisz się z zamiarem uruchomienia jej, to oprócz korzystania z pralni dla firm, czy prania w placówce (co niesie za sobą wysokie koszty celem inwestycji w  sprzęt do prania, suszenia i przechowywania) jest jeszcze jeden sposób, który wykorzystują placówki. Mianowicie jest to zapis w regulaminie, że pranie należy do rodziców dzieci uczęszczających do danej placówki. Raz w tygodniu rodzice odbierają pościel i dostarczają świeżą. Oczywiście, każdy rodzic zabiera pranie swojego dziecka – żeby nie było wątpliwości. Takie rozwiązanie jest dogodne dla placówki i dla rodziców. Szczególnie tych dzieci, które np. mają alergie, czy AZS.